Stiri – Citeste doar ceea ce merita

17 July 2011

Supercupa Romaniei: Otelul Galati – Steaua Bucuresti 1-0

Filed under: Stiri Sport — Tags: , , , , — Stiri @ 23:12

Campioana Otelul Galati a castigat Supercupa Romaniei la fotbal, dupa ce invins pe Steaua Bucuresti, castigatoarea Cupei Romaniei, cu scorul de 1-0 (1-0), duminica seara, la Piatra Neamt. Unicul gol al intalnirii a fost reusit de Laurentiu Bus (14).  Fiecare echipa a pierdut cate o piesa de baza in primele zece minute ale intalnirii (Giurgiu, respectiv Tanase), prima ocazie de gol fiind ratata de Galamaz, care a reluat slab din doar cativa metri, pe directia portarului Grahovac (6). Peste cinci minute (11), Otelul a marcat, dar golul din lovitura liber al lui Salageanu a fost anulat pentru ofsaid la Paraschiv.  In cele din urma Otelul a reusit sa deschida scorul prin Laurentiu Bus (14), care a marcat un gol superb, cu un sut la coltul lung, la capatul unei actiuni personale: 1-0. Otelul a controlat tactic jocul si a fost in situatia de a se desprinde pe tabela de marcaj, dar Ibeh, ramas singur, in careu, a tras in bara (33). Rusescu a replicat un minut mai tarziu cu un sut din unghi, respins de Grahovac.